تبلیغات
سفیرآب - دستگاه های رایج تصفیه آب و آهک زدائی
سفیرآب::.بهترین و تخصصی ترین سایت اموزش نگهداری از انواع ماهیان::.سفیرآب

دستگاه های رایج تصفیه آب و آهک زدائی

نویسنده :ehsan moodi
تاریخ:چهارشنبه 24 خرداد 1391-10:02 ب.ظ

غالب این دستگاه ها جهت تصفیه و آهک زدائی آب در مقیاس زیاد صحیح عمل می کنند اما در مورد تصفیه آب در مقیاس کم به دلایل زیر دچار اشکال بوده و و در برخی از موارد مواد مضر وارد آب می کنند. این روش ها یا از فیلتر ساده سرامیک و غیرو و یا از فیلترهای حاوی ذغال اکتیو و رزین های تعویض یون (Ion exchange) در بسته های پلاستیکی و یا از اسموز معکوس (Revers osmos) استفاده می کنند. یکی از رایج ترین این دستگاه ها ظرف پلاستیکی ای است که در آن یک فیلتر حاوی مخلوطی از ذغال اکتیو و رزین تعویض یون قرار گرفته و آب با گذر از آن، از قرار تصفیه می شود؛ این فیلتر هرچند یکبار می بایست تعویض شود. مهم ترین اشکال این فیلترها بر اساس آزمایشات مؤسسه بررسی محصولات در آلمان (Stiftung Warentest) این است که همواره درست عمل نمی کنند و برخلاف ادعای تولید کننده صرفا مقداری از سختی آب را (حدود 20%) گرفته و قادر به تصفیه مواد مضر دیگر آب نیستند. دیگر آنکه آن ها آب را اسیدی می کنند. این امر باعث حل شدن قلزات مضر همچون کرم و نیکل در ظروف فلزی می شوند. سوم اینکه زمان اشباع شدن این فیلترها معلوم نیست و زمان تعویض آنها نه بر اساس آزمایش های جدی، بلکه بر اساس تخمین پیشنهاد می شود. به این جهت چنانچه این فیلترها در زمان مشخص تعویض نشوند بعد از اشباع شدن، مواد اضافی و مضر و حتی باکتری نیز وارد آب می کنند. از جانب دیگر هرچه ذرات معلق در آب بیشتر باشد منافذ جذب مواد این نوع فیلتر و فیلترهای دیگر ومنجمله فیلترها با ذغال اکتیو و سرامیک سریع تر بسته شده و دیگر هیچ تصفیه ای با آن ها صورت نمی پذیرد. از این رو این فیلترها در بهترین شرایط قادر به بهبود کیفیت آب لوله کشی تصفیه شده زلال که میزان کدر بودن آن کم است، هستند. به عبارت دیگر چنانچه میزان کدر بودن آب لوله کشی زیاد باشد عملا این دستگاه ها عمل نمی کنند. این مضرات البته در صورتی به این نکات محدود می شود که از این فیلترها صحیح استفاده شود.
به طور کل در تمامی دستگاه هائی که دارای فیلتر هستند به علت وجود رطوبت در آنها و کمبود اکسیژن و نور در آنها باکتری های خطرناک سریعا رشد کرده و به محض استفاده مجدد، آنها وارد آب شده و می توانند باعث بیماری شوند. از این رو تولید کنندگان این دستگاه ها توصیه می کنند آب را جهت ضد عفونی کردن پس از تصفیه بجوشانید. در مجموع مؤسسه فوق الذکر و همچنین اداره پیش گیری از سوانح آلمان (Amt fuer Katastrophenschut) پس از آزمایش این فیلترها، استفاده از آنها را توصیه نمی کنند.
بر اساس آزمایش های انجام شده توسط مؤسسات فوق الذکر از بین تمامی دستگاه های موجود برای تصفیه آب در منزل تنها دستگاه هائی که بر اساس روش اسموز معکوس عمل می کنند، قابل اطمینان هستند. اما از سوئی قیمت خرید این دستگاه ها گران است ( حدود900 هزار تومان در آلمان ) و از سوی دیگر بسیار حساس بوده و تمامی املاح آب را گرفته و آب مقطر تولید می کنند. مصرف آب مقطر برای سلامتی انسان مضر است. تکنیک نوظهور تصفیه آب
این تکنیک جدید که طی سال ها تحقیق در آلمان توسط یک ایرانی متخصص تصفبه آب اختراع و به ثبت جهانی رسیده تنها بر اساس روش حرارتی و بدون استفاده از مواد شیمیائی و فیلتر و غیره عمل کرده و برای اولین بار به بازار عرضه می شود.
ابتدا آب در این دستگاه در اثر حرارت خواه ناخواه ضدعفونی شده و امکان بوجود آمدن باکتری در آب و دستگاه وجود ندارد. از آنجا که فیلتر در این دستگاه بکار نرفته هرگز قدرت تصفیه آن اشباع نمی شود و نیازی هم به خرید دائم فیلتر و غیره نیست. قدرت تصفیه دستگاه هیچگاه حتی نوسان نداشته و بر اساس آزمایشات متعدد تمای موادی که در پائین بر شمرده شده با اطمینان از آب جدا می شوند:
در جریان تصفیه آب در این دستگاه بدون اضافه کردن مواد شیمیائی بر اساس آخرین تحقیقات علمی به علت تنظیم و تشدید جریان هیدرودینامیک و فعل و افعالات شیمیائی در سطوح نانو و میکرو در آب همراه آلیاژ ویژه ای که در ساخت دستگاه بکار رفته و به عنوان کاتالیزور عمل می کند، امکان فعل و انفعالات شیمیائی سریع و بیشتری را در آب برای اولین بار عملی ساخته و همزمان میزان قلیائی آب را افزایش می دهد که برای سلامتی بسیار مفید است. در کنار ضد عفونی شدن آب از سوئی تا میزان 80% سختی آب کاهش پیدا می کند. همزمان برخی از آلاینده به صورت رسوب ته نشین می شوند و یا به صورت گاز از آب جدا می شوند. نمونه های آلاینده از این قرارند:
- فلزات آهن، منگان، سرب، جیوه، کادمیوم، کرم، مس، روی و نیکل و آرسنیک و فلورید و همچنین فلزات رادیو اکتیو
- کلر، آمونیاک ، بو، تمام ترکیبات فرار و نیمه فرار( از جمله حلال ها و برخی از مواد دفع آفات)
ـ علاوه بر مواد مذکور از میزان کدر بودن آب که ناشی از شناوری ذرات معلق ترکیبات آلی و معدنی در آب است تا حدود 75% کاسته می شود. از این رو مورد استفاده این دستگاه تنها به تصفیه آب لوله کشی منحصر نشده بلکه می تواند آب های زیرزمینی و سطحی با میزان کدر بودن زیاد را نیز تصفیه کند.
در تمامی آب گرم کن های رایج جهت کاهش سختی آب می بایست مدت مدیدی آب را جوشاند اما از آنجا که میزان قلیائی آن به اندازه کافی بالا نمی رود، آلاینده ها و مواد معلق از آب جدا نمی شوند، ضمن اینکه مقدار زیادی از آب بخار شده، غلظت مواد در آن افزایش یافته و هزینه این کار نیز زیاد است. در مقابل، در این دستگاه نوظهور بدون صرف انرژی و زمان بیشتر از انرژی و زمان مورد نیاز جهت گرم کردن آب، همزمان تصفیه نیز در آب صورت می پذیرد؛ ضمن اینکه در جریان این نوع تصفیه تمام املاح سالم آب گرفته نشده و امتیاز آن در مقابل روش اسموز معکوس علاوه بر ارزان بودن در این نکته است. این دستگاه حدود 80% از دستگاه های اسموز معکوس ارزانتر است.
گرم کردن دستگاه می تواند با برق، گاز ، نفت و یا هیزم انجام گیرد. به این خاطر جهت تهیه آب سالم، به ویژه در سفر و مناطق فاقد آب لوله کشی و همجنین سوانح این دستگاه وسیله قابل اعتمادی جهت تهیه آب آشامیدنی سالم تر و به مراتب ارزانتر از آب های آشامیدنی در بطری است.

ـ هزینه تصفیه
جهت اثبات مناسب تر بودن هزینه تصفیه با این دستگاه در مفایسه با روش های دیگر محاسبه زیر انجام می گیرد.
از آنجا که بهای فیلترها در بازار ایران در دست نیست و بخاطر اینکه هرکس بتواند این مقایسه را شخصا انجام دهد این مقایسه بر اساس قیمت ها در آلمان و میزان برق مصرفی برای تصفیه آب توسط دستگاه جدید انجام می گیرد.
مبنای محاسبه قیمت هر کیلو وات برق در آلمان که حدود 160 تومان است می باشد، بر مبنای هر یورو معادل با 1000تومان. این دستگاه جدید قادر به تصفیه 3 لیتر آب در عرض 15دقیقه با گرم کننده ای به قدرت 1200 وات در ساعت است. بر این اساس هزینه تصفیه هر لیتر آب حدود 17 تومان می شود.
بر اساس محاسبه مؤسسه بررسی محصولات در آلمان بهای تصفیه هر یک لیتر آب با دستگاه هائی که در بالا ذکرشان رفت بین 40 تا 120 تومان است. 40 تومان برای فیلترها با مضرات فوق الذکر و120 تومان هزینه تصفیه با دستگاه اسموز معکوس است.
در صورت استفاده از گاز جهت گرم کردن میزان هزینه تصفیه آب بیش از 50% (بر اساس هزینه گاز در آلمان) کاهش پیدا می کند.
به این ترتیب هزینه تصفیه آب با دستگاه جدید با برق کمتر از پنجاه درصد و با گاز کمتر از 75% ارزانترین دستگاه در بازار است. از آنجا که گرم کردن آب با گاز نیز امکانپذیر است، به علت پائین بودن بهای گاز در ایران هزینه تصفیه آب به کمک این دستگاه تقریبا ناچیز بوده و در مقایسه با دستگاه های دیگر سالم ترین آب را تولید می کند. از سوی دیگر چنانچه آب خواه ناخواه جهت تهیه نوشابه های گرم و آشپزی می بایست گرم شود، عملا بهای تصفیه به حدود صفر می رسد و هزینه مصرف کننده تنها یکبار است، یعنی بهای خود دستگاه. درعوض دیگر نیازی به آب گرم کن دومی نیست. به علاوه چون دستگاه فلزی است تبعا عمر آن در مقایسه با ظروف پلاستیکی چند برابر است.
به دلایل فوق این روش تصفیه آب بویژه در کشورهائی چون ایران که منابع انرژی ارزان در اختیار دارند حتی در مقیاس صنعتی با همه روش های دیگر تصفیه آب گرم رقابت کرده و به مراتب آب سالم تری تحویل می دهد.
از این دستگاه نوظهور البته می توان همزمان به عنوان سماور ایده آل و مدرن نیز استفاده کرد. استفاده آب از این دستگاه جهت درست کردن چای و قهوه بسیار قابل توصیه است، زیرا به عنوان مثال عطر و رنگ و مزه چای بیش از آنکه به نوع چای مربوط شود به آب سبک و زلال و سالم بستگی دارد؛ و هنگامی که جهت دم کردن چای آب مدت بیشتری روی حرارت پائین می جوشد همزمان کیفیت آب آن نیز بهتر و سالم تر می شود.
مصرف این آب به ویژه برای نوزادان و کهن سالان و کسانی که آلرژی دارند بسیار قابل توصیه است، زیرا جهت تصفیه و جدا شدن آلاینده ها هیچ ماده شیمیائی وارد آب نمی شود.
بهای نوع تمام اتوماتیک برقی دستگاه، ساخت آلمان، با ظرفیت سه لیتر در آلمان حدود 150هزار و نوع سا ده 5/2 لیتری آن100 هزارتومان و نوع ساده تر که روی اجاق قرار می گیرد حدود 50 هزار هزار تومان خواهد بود.
به علت ساده بودن نسبی تکنیک بکار رفته در این دستگاه از سوئی می توان دستگاه ها را در ایران نیز تولید کرده و آنرا جهت تصفیه آب در هر مقیاسی جهت مصرف در منازل، اماکن عمومی (بیمارستان ها، هتل ها، مدارس و پادگان ها و غیرو) و همچنین در رشته های مختلف صنعت بکار گرفت.
از امتیازات دیگر این تکنیک این است که در قیاس با تکنیک های دیگر این اس که
ـ به مراتب رسوب کمتر تولید کرده و جهت حفظ محیط زیست بسیار قابل توصیه است.
ـ نیاز به مواد شیمیائی و فیلتر ندارد. ـ کار با آن بسیار ساده بوده و نیازمند سرپرستی متخصص ندارد. به دلایل فوق استفاده از این تکنیک در نواحی ای که دچار سوانح شده اند بسیار قابل توصیه است. با داشتن یک دستگاه کوچک هر خانواده می تواند از هر آبی نیاز آب آشامیدنی خود را برطرف کند. در کشورهائی چون ایران که انرژی های فسیلی و آفتاب فراوان دارد می توان در زمینه تصفیه فاضلاب هم از آن استفاده کرد.

فیلتر و تصفیه آب :
فیلتر جزء اصلی هر آکواریومیه که اگه خوب کار کنه و مناسب با حجم آب باشه , حتا تا 2 – 3 سال نیاز ندارین آب آکواریوم رو عوض کنید . پس در خرید فیلتر ها باید خیلی دقت کنید . فیلترها برای انوع ماهی ها هم فرق میکنن . مثلن برای ماهی هایی مثل ماهی طلایی یا گربه ماهی ها یا ماهی های گوشتخوار باید فیلتر های قوی بکار برد چون این ماهی ها آب رو گل آلود میکنن بخاطر پر خور بودن و بلعیدن ماسه ها و تعادل آب رو به هم میریزن ! کلن نوع فیلتر بستگی به اندازه و تعداد ماهی ها و سایز آکواریوم شما داره و هر اندازه ماهی ها بزرگتر و بیشتر باشن و آکواریوم بزرگتر باشه , فیلترها هم باید قویتر و بزرگتر باشن و هر اندازه ماهی ها کوچکتر و کمتر باشن , نیاز چندانی به فیلتر های حرفه ای نیست ! کلن چند نوع فیلتر داریم :
- فیلتر های ساده یا کفی .
- فیلترهای داخلی .
- فیلترهای بیولوژیک یا رزین .

- فیلترهای ساده یا به اصطلاح کفی :

فیلترهایی هستن که وظیفه شون فقط گردش آب در کف آکواریوم و صاف کردن آب از ذرات بسیار ریز و محلول هست و مانع از گل آلود شدن آب میشن و بجز این کار دیگه ای نمیکنن . این فیلترها در تمام آکواریوم ها باید نصب بشه و وجودشون ضروریه . آکواریومیست های کم تجربه تصور میکنن این فیلترها آب رو گل آلود میکنن یا باعث رشد جلبک ها میشن در صورتیکه اینطور نیست و وجود این فیلترها ضروریه چون باعث گردش آب در کف آکواریوم و زیر ماسه ها میشن و باکتریهای مفید رو فعال میکنه و در تمام آکواریوم پراکنده میکنه ! این فیلترها رو روی شیشه کف آکواریوم قرار میدن و بعد روی اونها ماسه ها رو میریزن . ضخامت ماسه های روی فیلتر باید حداقل 5 سانتیمتر و حداکثر 8 سانتیمتر باشه این فیلترها با جریان هوا کار میکنن .

فیلترهای داخلی یا اسفنجی :

فیلترهایی هستن نیمه حرفه ای که داخل آکواریوم کار گذاشته میشن و در واقع به شیشه آکواریوم میچسبن توسط بادکش . این فیلترها خیلی مفید هستن و هم عمل صاف کردن آب رو انجام میدن و هم اکسیژن رسانی میکنن و جریان ملایمی هم در آب ایجاد میکنن . این فیلترها برقی هستن و 12 ولت و منبع محرکه اونها باید حتمن در داخل آب قرار بگیره برای خنک شدن وگرنه میسوزن مگر انواعی که موتور در زیر قرار گرفته و نیازی نیست بطور کامل در داخل آب قرار بگیرن . پس دقت کنین هیچ وقت سطح آب از سطح موتور فیلتر پایین تر نیاد . تمیز کردن اونها هم ساده ست و کافیه اسنفج داخل مخزن تصفیه رو زیر شیر آب " بدون هیچ ماده شوینده شیمایی " بشورید و دوباره وصل کنید .

نکاتی که برای خرید این فیلترها خوبه در نظر بگیرید اینها هستن :

- از فروشنده بخواهید دستگاه رو جلوتون حتمن امتحان کنه !
- دستگاه نباید صدا داشته باشه و باید بی صدا باشه !
- گاهی اوقات مارکهای چینی و غیر مرغوب این فیلترها اتصالی دارن و برق رو رد میکنن و خطرناک هستن ! از فروشنده بخواهین این مورد رو هم امتحان کنه !
- موقع خرید از فروشنده ضمانت بخواهید که اگر بعد از چند روز دستگاه به صدا افتاد یا اتصالی داشت , اونو براتون عوض کنه و پس بگیره !
- سعی کنید مارک های معتبر تهیه کنید و از خرید اجناس چینی خودداری کنید . بهترین نوع فیلترها فیلترهای EHEIM آلمان یا Fluval آمریکا ست که هم بی صدا هستن و هم کارایی خیلی خوبی دارن و آب رو خیلی سریع شفاف و تصفیه میکنن . میتونید مقدار کمی زغال اکتیو در مخزن این فیلترها قرار بدید تا آب رو کریستالی و شفاف کنن .

نکته !! هرگز برای شستن اسفنج داخل فیلتر از مواد شوینده استفاده نکنید و فقط با آب یا محلول اب و نمک و یا محلول پرمنگنات پتاسیم و آب اونها رو بشورید !!! بهتر هم این هست که یک بسته زغال اکتیو بخرید و مقداری از زغال رو اطراف اسفنج فیلتر بریزید تا هم بوی آب رو بگیره و هم آب رو شفاف و کریستالی بکنه و از طرفی pH آب رو متعادل نگه داره و تمام ذرات رو جدب کنه ! دقت کنید موقع درمان ماهی از زغال اکتیو هرگز استفاده نکنید چون دارو رو بی اثر میکنه !!!

- فیلترهای بیولوژیک یا رزین : جزو فیلترهای حرفه ای هستن و آب رو بجز تصفیه کردن , از نظر pH و dh هم تنظیم میکنن و در واقع آب رو سبک و یا سنگین میکنن بسته به نیاز ماهی های خاص بخاطر داشتن مواد رزین و بیولوژیک و زغال های فعال کننده در داخل فیلتر . این فیلترها گرون قیمت هستن و برای آکواریومیست های حرفه ای یا آکواریوم های بزرگ مناسبن و ماهی های گران قیمت . معمولن چون حجم بزرگی هم دارن برای آکواریوم های بزرگ بکار برده میشن و بیرون آکواریوم قرار میگیرن و مقدار زیادی آب رو تصفیه میکنن .

* بهترین پیشنهاد برای خرید فیلتر اینه که هم از فیلتر کفی و هم از فیلتر داخلی بصورت همزمان استفاده کنید . در اینصورت آب آکواریومتون رو سالانه میتونید عوض کنید و ماهی ها همیشه شاداب و سرحال میمونن در ضمن هر هفته باید حتمن 25% از آب آکواریومتون رو تخلیه کنید و با آب تازه ای که 24 ساعت مونده جایگزین کنین . در این صورت ماهی ها همیشه سرحال و شاداب میمونن .
مواد لازم برای فیلترها :
از مواد مفید و ضروری برای فیلترها میشه از زغال اکتیو و سرامیک نام برد که هر دوی اینها جزو مواد لازم برای هر فیلتری هستن و بهتر اینه که اگر هم از فیلترهای اسفنجی استفاده میکنیم داخل اونها کمی زغال اکتیو قرار بدیم و یا اگر محفظه ای داریم که میتونیم جریان آب فیلتر رو به اون وصل کنیم , از سرامیک هم استفاده کنیم !
- زغال اکتیو , Activated Carbon :
نوعی زغال مخصوص برای فیلترینگ آب هست که بهتره از مغازه های آکواریوم فروشی خریداری بشه تا فرمولش مناسب باشه . زغال اکتیو آب آکواریوم رو زلال و شفاف و به اصطلاح کریستالی میکنه و بوی بد آب رو میگیره و ذرات معلق در آب رو جذب میکنه و pH آب رو در حد متعادل نگه میداره . از این نظر باید حتمن در هر آکواریومی وجود داشته باشه تا هم شرایط اکوسیستم آکواریوم رو تعدیل کنه و هم برای سلامت ماهی ها مفید واقع بشه . زغال اکتیو رو هر 2 تا 3 ماه یکبار باید عوض کرد . وقتیکه حس کنیم آب آکواریوم کمی کهربایی و زرد رنگ شده زمان تعویض زغال هاست .
- سرامیک , Bio Ceramic :
سرامیک برای تولید باکتریهای مفیدی مثل باکتریهای ازت خوار در محیط آکواریوم بکار میره و بسیار برای آکواریوم و ماهی ها مفیده . با باکتری سازی , آب بصورت بیولوژیک تصفیه و پالایش میشه و گازهای زیان آور محلول در آب مثل ازت و نیترات و نیتریت و متان تعدیل و ترکیب و در حد متعادل در میان . سرامیک دارای خلل و فرج بسیار ریزی هست که محیط بسیار مناسبی رو برای رشد باکتری ها ایجاد میکنه . باکتریها در این سوراخهای ریز قرار میگیرن و شروع به ساخت کلونی میکنن . معمولن یک هفته طول میکشه تا کلونی باکتریها ساخته بشه . این باکتریها مواد ازته محلول در آب رو به مواد نیتروژن دار مناسب تبدیل میکنن که هم برای گیاهان خیلی مفیده و هم برای ماهی ها . نقش اصلی این باکتری ها بالا بردن سطح اکسیژن محلول در آب و از بین بردن بعضی ویروسها و پارازیتها و کمک به کارکرد بهتر فیلترهاست . بهتره سرامیک ها رو در مسیر جریان آب قرار بدیم تا با اکسیژن رسانی به سرامیک ها , باکتریها رو زیاد و فعالتر کنیم و به رشدشون کمک کنیم و همچنین جریان آب باعث پراکنده شدن باکتری ها در سطح آب بشه . تعویض سرامیک سالیانه هست و در موقع شستشو هم باید حتمن با آب داخل آکواریوم اونها رو شست . استفاده از آب شیر که حاوی کلر هست باعث نابود شدن باکتریها میشه و دوباره زمان زیادی طول میکه تا کلونی باکتریها تشکیل بشه و در این مدت شرایط نامناسبی در آکواریوم میتونه حاکم بشه .
- شیشه پاک کن :
این وسیله برای پاک کردن بخش جدار داخلی شیشه های آکواریوم بکار برده میشه که بعضی اوقات بخاطر شدت نور , سبز میشه و جلبک میبنده . این وسیله از دو قطعه آهن ربای قوی تشکیل شده که بدون فرو کردن دست در آب , شیشه ها رو به سادگی تمیز میکنه و وسیله بسیار مفیدیه . بجز این میتونید از روش های بیولوژیک هم استفاده کنید مثل استفاده از ماهی های شیشه پاک کن که میتونن شیشه ها رو تمیز نگه دارن و از جلبکها تغذیه میکنن و یا استفاده از نوزادان قورباغه در آکواریوم ماهی های گوشتخوار که هم تمام جلبکها رو نابود میکنن و هم توسط ماهی ها خورده میشن .نوع مطلب : تجهیزات اکواریوم 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:13 ق.ظ

Amazing data. Thank you.
cialis canadian pharmacy viagra canadiense prescriptions from canada without global pharmacy canada canadian rxlist pharmacy canada online prescriptions no 1 canadian pharcharmy online online pharmacy canada medication cost canadian pharmaceuticals nafta
http://tiotanla.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 06:33 ق.ظ

Truly tons of superb advice.
generic low dose cialis when can i take another cialis buy cialis online precios cialis peru rx cialis para comprar best generic drugs cialis cialis herbs cialis prezzo al pubblico cialis great britain cialis 5 mg schweiz
cialis 100 mg 30 tablet
یکشنبه 2 تیر 1398 02:35 ب.ظ

You actually mentioned that very well!
cialis generique 5 mg cialis 5mg billiger comprar cialis navarr precios de cialis generico cialis diario compra cialis para que sirve rx cialis para comprar cialis 10 doctissimo free generic cialis buying cialis in colombia
http://diesimpwed.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 11:50 ب.ظ

This is nicely expressed. !
dose size of cialis buying cialis on internet tadalafil 10 mg cialis name brand cheap 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis canadian drugs cialis kaufen bankberweisung only now cialis for sale in us opinioni cialis generico cialis uk
http://nanalli.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 07:05 ق.ظ

You revealed this adequately!
cialis great britain cialis 5 mg schweiz cialis 20 mg best price generic low dose cialis the best site cialis tablets how do cialis pills work cialis australia org buying cialis on internet try it no rx cialis opinioni cialis generico
tarif cialis france
جمعه 31 خرداد 1398 02:59 ب.ظ

You made your position pretty effectively.!
click here cialis daily uk tarif cialis france cialis 20 mg cialis online cialis rckenschmerzen cialis generika in deutschland kaufen estudios de cialis genricos cialis 20 mg cost how much does a cialis cost cialis pills price each
Cialis generic
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:44 ب.ظ

Thanks, I value it!
ou trouver cialis sur le net tadalafil 20 mg cialis efficacit we choice cialis pfizer india click now buy cialis brand brand cialis generic generico cialis mexico cialis purchasing cialis generic safe site to buy cialis online
http://hahostra.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:39 ق.ظ

Valuable info. Kudos.
cialis 5 mg schweiz cialis 100mg suppliers cialis tadalafil online acquistare cialis internet cialis side effects order cialis from india when can i take another cialis cost of cialis per pill safe site to buy cialis online prices for cialis 50mg
Cialis 20 mg
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:39 ق.ظ

You definitely made the point!
order generic cialis online cialis generico en mexico cialis 50 mg soft tab enter site natural cialis generic cialis 20mg uk online prescriptions cialis try it no rx cialis cialis sicuro in linea cialis generika in deutschland kaufen cialis kaufen bankberweisung
http://predmorni.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:14 ب.ظ

You revealed it very well!
weblink price cialis cialis generico en mexico buy cialis sample pack usa cialis online we use it cialis online store cialis tadalafil online the best site cialis tablets cialis flussig miglior cialis generico cialis tadalafil online
cialis professional from usa
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:32 ق.ظ

This is nicely expressed! .
online prescriptions cialis cialis online deutschland side effects of cialis generic low dose cialis cialis 20mg prix en pharmacie canadian discount cialis click now buy cialis brand are there generic cialis tadalafil brand cialis nl
Cialis prices
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:37 ق.ظ

You have made your position extremely clearly!.
generic cialis in vietnam cialis alternative buying cialis in colombia cialis en 24 hora tadalafil cialis coupon cialis 10 doctissimo only now cialis 20 mg generic cialis review uk generic cialis at walmart
Cialis prices
شنبه 25 خرداد 1398 12:43 ب.ظ

Thanks! Loads of data!

cialis 20 mg safe site to buy cialis online cialis 5mg billiger free cialis if a woman takes a mans cialis low cost cialis 20mg cialis y deporte acquisto online cialis cialis taglich tadalafil 20 mg
http://vabsynchka.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 10:34 ب.ظ

This is nicely put. !
non 5 mg cialis generici cialis 5mg billiger generic cialis tadalafil buy cheap cialis in uk cialis herbs comprar cialis navarr how do cialis pills work cialis 10 doctissimo cialis en mexico precio cialis prezzo di mercato
Buy cialis online
جمعه 24 خرداد 1398 08:24 ق.ظ

Regards. Numerous stuff.

enter site 20 mg cialis cost compare prices cialis uk only best offers 100mg cialis cialis alternative cialis reviews we choice cialis pfizer india cialis online cialis patentablauf in deutschland cialis 5mg prix cialis therapie
Cialis online
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:56 ب.ظ

Really plenty of useful advice.
buying cialis on internet canadian drugs generic cialis cialis et insomni usa cialis online enter site very cheap cialis cialis purchasing tadalafil generic cialis generique 5 mg cialis 5 mg il cialis quanto costa
http://hailaso.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:30 ق.ظ

You actually reported it really well!
canadian drugs generic cialis female cialis no prescription viagra vs cialis vs levitra only now cialis 20 mg cialis generique price cialis best cialis lilly tadalafi tadalafil tablets generic cialis in vietnam cialis for daily use
Buy generic cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:27 ب.ظ

You said it perfectly..
click here cialis daily uk cialis generico milano buy cialis online cheapest cialis from canada fast cialis online cialis for sale in europa buy cialis uk no prescription dose size of cialis acquisto online cialis cialis diario compra
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:49 ق.ظ

You actually suggested this exceptionally well!
cialis mit grapefruitsaft cialis 5 mg para diabeticos cheap cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 5 mg funziona cialis 10mg prix pharmaci cilas cialis patentablauf in deutschland american pharmacy cialis cialis with 2 days delivery
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:52 ق.ظ

Excellent content. With thanks!
link for you cialis price cialis 20 mg cost tadalafil generic cuanto cuesta cialis yaho cialis manufacturer coupon 5 mg cialis coupon printable enter site 20 mg cialis cost how does cialis work generic for cialis cialis 5 mg scheda tecnica
canadian pharmacy viagra super active
شنبه 18 خرداد 1398 06:38 ق.ظ

It's the best time to make a few plans for the longer term and it's time to be happy. I have learn this put up and if I may I want to recommend you some fascinating issues or advice. Perhaps you could write next articles regarding this article. I want to learn even more things approximately it!
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 07:10 ب.ظ

Many thanks! Useful stuff!
cialis preise schweiz price cialis best cialis kamagra levitra tarif cialis france chinese cialis 50 mg cialis sale online cialis kaufen bankberweisung cialis 50 mg soft tab cialis coupons precios de cialis generico
http://canadianorderpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 03:01 ب.ظ

Thanks, Loads of forum posts.

canadian medications by mail online pharmacies north west pharmacy canada buy viagrow pro most reliable canadian online pharmacies good canadian online pharmacies canadian pharmacy uk delivery canadianpharmacy canadian pharmacy world canadian pharmacy king
buy generic cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 12:44 ق.ظ

Wonderful facts, Appreciate it!
cialis kaufen cialis pills buy cialis cheap 10 mg cialis generisches kanada no prescription cialis cheap generic cialis at the pharmacy canadian discount cialis side effects for cialis enter site 20 mg cialis cost cialis et insomni
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:16 ق.ظ

Awesome content, Thanks.
cialis pills viagra cialis levitra cialis price thailand we like it cialis soft gel generic cialis tadalafil buy cialis sample pack viagra vs cialis cialis sans ordonnance tadalafilo cialis side effects
buy cialis delhi
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:18 ق.ظ

Thanks a lot, I enjoy it.
cialis australian price cialis generic availability safe site to buy cialis online cialis online holland generic cialis tadalafil pastillas cialis y alcoho female cialis no prescription cialis uk next day prices for cialis 50mg buy cialis online cheapest
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 11:53 ب.ظ

Cheers, I like it!
we like it cialis price cialis rezeptfrei sterreich click now cialis from canada cialis generico generic cialis tadalafil side effects of cialis cheap cialis cialis pills boards recommended site cialis kanada price cialis wal mart pharmacy
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:53 ب.ظ

Valuable material. Kudos!
when will generic cialis be available generic cialis pro click here take cialis 200 cialis coupon buy original cialis buy cialis online cialis bula low cost cialis 20mg prices for cialis 50mg viagra vs cialis vs levitra
buy cheap cialis on line
سه شنبه 13 آذر 1397 01:23 ق.ظ

You have made your position very well.!
we choice cialis pfizer india we choice cialis pfizer india when will generic cialis be available tadalafilo ou acheter du cialis pas cher free cialis cialis coupons safe dosage for cialis we choice cialis pfizer india order a sample of cialis
Buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:21 ب.ظ

You said this well.
cialis for bph cialis 5 mg try it no rx cialis cialis sicuro in linea cialis manufacturer coupon how does cialis work cialis 20mg cialis bula cialis daily dose generic cialis 100mg suppliers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30