تبلیغات
سفیرآب - آروانای کوتول
سفیرآب::.بهترین و تخصصی ترین سایت اموزش نگهداری از انواع ماهیان::.سفیرآب

آروانای کوتول

نویسنده :ehsan moodi
تاریخ:پنجشنبه 25 خرداد 1391-10:21 ق.ظ

آروانا Scleropages spp ماهی بسیار گرانقیمت است. پس هنگام خرید باید به یكسری نكات مهم توجه كنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.
تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شكل بدن : به میزان كافی پهن و طویل باشد و هر باله باید كامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و كاملاً شكل دار و بزرگ

سبیلكها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیك به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات باشد.

چشمها : در شكل و اندازه مناسب باشد، كدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : كاملاً بسته باشد و هیچكدام از فكها از آن یكی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یك خط در راستای فك باشد.

شكم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد.

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می كند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می كنیم :

رنگ :
مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است كه علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می كند. بنابراین اگر شكل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد.

شكل بدن :
ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی كه به آن می دهند و محل نگهداریش توجه كنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور كلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد.
غذای داده شده باید مغذی باشد و از غذاهای دریایی در رژیم غذایی آنها استفاده كنید. ماهی نباید به یك نوع غذا عادت كند و یا به مقدار زیادی غذا بخورد. غذادهی باید به خوبی كنترل گردد.

فلسها :
عامل ممایز كننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لك دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد.
بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فكر می كنند كه وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود كه ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشكل، اجسامی كه می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف كنید. دوره جایگزینی فلسها، 5-3 هفته طول می كشد.
در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باكتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیكی و شیمیایی آب را كنترل نمایید. اگر یك فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش كرده و آنرا بكنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد كرد.

سبیلكها :
باید به اندازه كافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلكهای كنده و كوتاه شده پرهیز كنید.

سبلیكها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟
در ابتدا باید بگویم كه فضای مخزن شما باید به میزان كافی وسیع باشد تا سبیلكها بتوانند به راحتی فعالیت كنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد كرده و مدام به اجسام آكواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.


نكات قابل توجه :
- مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نكنید ( یك مخزن ساده بهترین است) .
- غذا را در كنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آكواریوم قرار دهید.
- هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این كار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.
- سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آكواریوم را توسط چسب گرد كنید ( گوشه دار نباشد)
با رعایت نكات بالا می توانید از وارد ‎آمدن صدمه به سبیكلها به میزان زیادی بكاهید. در صورت كنده شدن و شكستن سبیلكها، بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی كوتاهتری دارند.
سبیلكها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :
1- زمانی كه سبیلك از ریشه كنده می شود :‌ زمانی كه این مساله اتفاق می افتد، بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشكل است.
2- زمانی كه سبیلك از ریشه كنده نمی گردد : اگر سبیلك از ریشه كنده نشود اما دچار خمیدگی گردد، بهتر است كه آنرا قطع نكنید تا دوباره رشد كند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

باله ها :
هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یك باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محكم باشند و هیچگونه پارگی در باله ها مشاهده نگردد.
در زمان بچگی، باید كاملاً مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ، ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می كنند. فضای كوچكتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی كمتر می گردد.
هنگامی كه ماهی به سن نوجوانی رسید، می تواند به یك مخزن بزرگتر انتقال یابد برای جلوگیری از صدم باله ها، به این نكات توجه كنید :
- از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نكنید.
- ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.
- برای انتقال جوانترها ، از توری نرم استفاده نمایید و زمانی كه به 15 سانتیمتر رسیدند، از تور نباید استفاده كرد و به جای آن از كیسه پلاستیكی استفاده نمایید.
- اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید، می توانید آنرا از پایه قطع كنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید، در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.
شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حركت در ماهی می‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حركت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.
برای عمل جراحی، حتما از یك حرفه ای كمك بگیرید. ممكن است كه پس از جایگزینی شعاع باله ای، آنها شكل مناسبی پیدا نكنند.

چشمها :
در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می كنند و به دنبال غذاهای زنده می‌باشند.
زیرا در طبیعت ، یكی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشكیل می دهد. چشمهای سالم باید كاملاً در مركز بوده و كدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش كنند. كاملاً شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.
در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :
1- در مخزن چون غذاها سریعاً به كف می روند، چشمها به دنبال غذا در كف بوده و به سمت پایین می نگرد.
2- این مساله به اندازه كافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود كه چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.


دهان :
لبها نباید خیلی برآمده باشند و فك پایین نباید شل باشد. در آكواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند كه باعث می گردد عضلات فك سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشكل، باید مخزن را بزرگتر كنیم و یا توسط فیلترهای داخلی، جریان آب را قوی تر نماییم.

دندانها :
به طور كلی علاقه مندان به ماهی، توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها كاملاً مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند، آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :
باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یك سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :
- از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نكنید.
- دمای صحیح را در مخزن برقرار كنید. اگر دما خیلی بالا باشد، سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروك می شوند. توجه كنید كه تغییرات دمایی شدید باعث كج شدن سرپوشها می گردد.
- شرایط صحیح فیزیكی و شیمیایی را در مخزن برقرار كنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اكسیژن موجود در آب داشته باشید.
اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید، برای جلوگیری از عفونتهای باكتریایی و قارچی، از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شكم :
شكم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشكلات معده است. به غیر از زمانی كه ماهی می خواهد تخم ریزی كند.

نحوه شنا كردن :
شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی كه به درستی شنا نمی كند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است كه ماهی بتواند به طور عمودی شنا كند و باله های خود را كاملاً باز كند. سبیلكها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا كند.

ترجمه و گردآوری: علی كرمی- دانشجوی كارشناسی ارشد رشته شیلات

================================================== =======

================================================== =======

منبع : سایت شیلات ایران
آروانای اسیایی که تو بازار ایران بهش میگن کوتوله!! در چین و اسیای جنوب شرقی بعنوان مظهر اژدها در خانه هستند که تو فرهنگ چینی اژدها شانس و خوشبختی به خونه میاره. با ارزشترین اروانا ها رنگ قرمز اونهاست که هم رنگ مورد علاقه چینی هاست وهم اژدها.(اژدهای قرمز).

این مسئله باعث شده که نسل آروانای اسیایی مخصوصن رنگ قرمز اون با خطر انقراض مواجه بشه که در تمام کشورهای اون حدود صادراتش با محدودیت روبرو شده و صادرات رنگ قرمز اون تقریبن ممنوع هست.

برای همینه که اصولن این ماهی گرانقیمت و کمیابه و مثل پرندگان کمیاب برا خودش بازار زیرزمینی داره.
آروانا یکی از زیبا ترین ماهیان آب شیرینه و خیلی هم بزرگ می شه. این ماهی در اصل حشره و پرندگان کوچک را با پریدن از آب در طبیعت شکار و میل می کنه . اما اگه چند روز اول که وارد محیط جدید شده با غذاهای زنده ( مثل بچه ماهی ) تغذیه اش کنی ، خیلی زود با محیط سازگار می شه . دو شرط ، از شرایط رشد خوب آروانا - محیط باب میل و وسیع بودن آن است . آروانا در صورت داشتن این چنین جایی به خوبی غذا می خوره و بسیار هم زیبا می شه.
بعد از مدتی هم سعی کن هر چند وقت یکبار به اون حشره بدی.

دوره بلوغ این ماهی ها 3 سال طول میکشه . در این مدت باید دائم از ماهی های ریز مثل مولی ها و گوپی ها تغذیه بشه .
غذای داده شده باید مغذی باشه و از غذاهای دریایی در رژیم غذاییشون استفاده بشه مثل میگو . در کل آروانا نباید به یك نوع غذا عادت كنه و یا به مقدار زیادی غذا بخوره . غذا دهی باید به خوبی كنترل بشهآروانا از گونه های مغیم رود آمازون در آفریقا است. آروانا ماهی بسیارزیبا و جذابی است.طول یك آروانای بالغ 35ـ40 اینچ (89ـ102س)است.آروانا نیاز مند تانك 150 گالون به بالا است(570لیتر). آروانای بالغ سازشگری كمی با دیگر ماهیان داردآروانا قادر است ارتفاع نسبتا زیادی را از سطح آب بپرند
نژاد ها:دراگون,سیلور آروانا,آرونا آروانا
مقاومت در برابر بیماری:معمولی وضعیف
.75F_83f(24c_28c) دمای مناسب
6.0_7.5 سختی آب
سال 10_20 عمر
سرشت پرخاشگر,این رفتار در صورتی كه آروانا در آكواریوم های كوچك تر نگه داری شود بیشتر مشاهده می شود
تولید مثل آن ها در اسارت نیز تكثیر می شوند(تخم ها و لارو ها را در دهان نگه میدارند)
اندازه تانك حد اقل 150 گالون, این ماهی عموما وحشی است و بیشتر در تانك های جدا گانه نگه داری می شود چون بالغ آنها بسیار بزرگ جثه است در آكواریوم های عمومی این گونه بسیار معدود دیده می شود همچنین به دلیل بزرگ بودن جثه نیاز به یك تانك بزرگ دارند تا بتوانند كاملا رشد كنند
غذا گوشتخوارـقرص های غذا و غذا های منجمد را می خورد آروانا ترجیح می دهد غذا های زنده یا و غذا های موجود در روی آب را بخورد.آنها نمی توانند غذا های موجود در كف آب را بخورند. كرمها ,جیرجیرك ها ,ملخ ها ,كرم های درختی ,حشرات ,قورباغه های كوچك ,ماهیان كوچك ,میگو ها غذا های مورد علاقه ی آروانا در طبیعت هستند. آروانا همچنین توانایی گرفتن غذا های معلق را دارد. آروانا نیازمند رژیم غذایی مناسب و منظم و متنوع است.تغذیه مناسب آروانا نقش بسزایی در رنگ و اندازه ی آن دارد.همچنین اگر آروانا مریض باشد غذای مقداری بیشتر سابق كمك زیادی به ترمیم ضخم ها می كند
تشخیص جنسیت آروانا فقط در صورتی كه ماهی بالغ باشد امكان پذیر است جنس نر دارای دهانی بزرگتر و لب هایی پهن تر است
در ضمن ماهی نر تا 2 ماه لارو هارا در دهانش نگه داری می كند و پس از خارج شدن بچه ها از دهان آروانا نر مدتی از آن ها مراقبت می كند و اگر دز این زمان بچه ها را از او جدا كرد ماهی نر افسرده شده ومیمیرد(به همین دلیل آروانای كوچك تر از 8ـ9سانت پیدا نمی شه)
همچنین نباید بیش از یك آروانا را در یك تانك نگهداشت زیرا آمار نشان می دهد برسر قلمرو تا حد مرگ می جنگند. برای نگه داری دسته جمعی آروانا به بیش از شش عدد نیاز است.

 آروانا اسمش که اینجا همون آروانای کوتول هست ولی نام علمیش Scleropages Jardini و نام عمومیشم Jardini Arowana هست
در بچگی میتونی اونو تو یک تانک 90 لیتری هم نگهداری کنی ولی با بزرگتر شدنش یک ذره حساس میشه یعنی حرکات سریع جلوی آکواریوم یا روشن کردن چراغ در شب یا ذریه کوچیک به شیشه و جای کوچیک استرس این ماهی رو خیلی زیاد میکنه تو 6-7 ماهگی معمولا باید در ماه 2-3 بار غذای زنده بهش بدی چون با رژیم غذایی یکنواخت از غذا خوردن میوفته
اگر به غذای مخصوص آروانا یا تترا سیکلید عادتش بدی رنگه و خالهای سبز درخشانی پیدا میکنه
تا کوچیکه میتونی با یک سری از ماهیها مثل سورم و سوسمار نگهش داری ولی با بزرگ شدنش احساس قلمروطلبی این ماهی بالا میره و علاقه شدیدی به از بین بردن ماهی های هم تانک خودش از ضعیفترین به قوی ترین پیدا میکنه میتونی با یکسری از ماهی های کف زی مثل ردتیل و .. مسالمت آمیز زندگی کنه وقتی که کوچیکه باید با کرم خونی منجمد و تکه های ریز و له شده قلب بدون چربی تغذیه بشه با بزرگتر شدنش میتونی با قلب بدون چربی و خوراک زنده و...تغذیش کنی غذاهای با چربی بالا تاثیر بسیار بدی روی سلامت و حالت چشمای این ماهی میزاره
میتونه به 100 cm برسه که من 90 cm رو هم دیدم که برای رشد نهاییش حداقل تانک مورد نیازش تانکی با طول 2 متر و حجم 350 به بالا لیتر هست
و طول عمرشم تا 15 سال و گاهی در بهترین حالت 20 سال در آکواریوم میرسه
محیط تزیین آکواریومشم باید فضای باز برای شنا بدون عوامل محدود کننده باشدوستان این یک اروانا هست که مثل اینکه در یک مسابقه در سال
2006 برنده شده.
و اینم یک تانک زیبا با یک اروانای زیبا
البته یادتون باشه به صورت طبیعی اروانا در اندازه های کوچیک رنگ زیبایی نداره.

اینم عکس اروانا افریقاییwww.aroclubindonesia.com
www.arofanatics.com
www.asian-arowanas.com
www.arowanacare.com
www.arowana.co.uk
www.geocities.com/fuarowanaنوع مطلب : ماهیان اب شیرین 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 11:40 ب.ظ

Thanks a lot, A good amount of posts.

northwest pharmacies drugs for sale canada drug pharmacy near me canada online pharmacies medication canadian medications canadian pharmaceuticals nafta online pharmacies of canada pharmacy canada online prescriptions canadian online pharmacies legal
Generic cialis
دوشنبه 3 تیر 1398 06:17 ق.ظ

You have made your point.
generic cialis with dapoxetine cialis coupons cialis 20mg generico cialis mexico comprar cialis 10 espa241a buy cialis acheter du cialis a geneve cialis professional from usa where to buy cialis in ontario cialis pills
http://piecritrai.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 02:18 ب.ظ

Thanks! I like this.
cialis generic tadalafil buy cialis generico online generic cialis legalidad de comprar cialis cialis tablets australia cialis pills in singapore cialis 5 mg funziona cialis free trial prezzo cialis a buon mercato price cialis per pill
Buy cialis online
شنبه 1 تیر 1398 11:34 ب.ظ

You revealed it fantastically.
cialis free trial cialis coupon comprar cialis navarr cialis canada on line cialis official site brand cialis generic cialis 5 mg para diabeticos purchase once a day cialis cialis online side effects for cialis
http://spetciefreef.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 06:51 ق.ظ

You mentioned it wonderfully.
discount cialis click now cialis from canada cialis price in bangalore when can i take another cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis coupons cialis 5 effetti collaterali cialis billig acquistare cialis internet cialis dosage recommendations
cialis prices in england
جمعه 31 خرداد 1398 02:47 ب.ظ

Great material. With thanks.
cialis 20 mg cost cialis pills cialis canada on line buying cialis on internet cialis tablets australia cialis baratos compran uk how to purchase cialis on line buy generic cialis click now cialis from canada il cialis quanto costa
Cialis 20 mg
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:25 ب.ظ

You made the point.
tadalafil 10 mg miglior cialis generico precios cialis peru order a sample of cialis cialis para que sirve cialis farmacias guadalajara we recommend cialis best buy cialis online holland cialis herbs cuanto cuesta cialis yaho
Online cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:27 ق.ظ

You suggested that superbly!
cialis manufacturer coupon online prescriptions cialis interactions for cialis warnings for cialis canadian drugs generic cialis buy generic cialis buy cialis online nz we recommend cialis info purchase once a day cialis recommended site cialis kanada
http://iserspac.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:21 ق.ظ

Nicely put, Kudos!
how much does a cialis cost cialis baratos compran uk cialis therapie acquisto online cialis cialis dose 30mg generic low dose cialis we choice free trial of cialis online cialis venta de cialis canada comprar cialis navarr
http://predterve.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:57 ب.ظ

You've made your stand quite nicely..
buy online cialis 5mg calis cialis 10mg prix pharmaci cialis pills price each buy cialis try it no rx cialis cialis for bph cialis para que sirve buy cialis cialis super acti
http://perdiego.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:16 ق.ظ

Amazing quite a lot of superb tips.
online prescriptions cialis cialis venta a domicilio brand cialis nl cialis canada on line online prescriptions cialis prices for cialis 50mg cialis pills boards enter site 20 mg cialis cost 5 mg cialis coupon printable cialis kaufen
http://nvilapin.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:23 ق.ظ

Thanks, Fantastic stuff!
generic cialis pill online buy cialis online cheapest cialis y deporte generic for cialis cialis great britain cialis generic chinese cialis 50 mg cialis 20mg cialis prezzo al pubblico cialis para que sirve
Cialis 20 mg
شنبه 25 خرداد 1398 12:23 ب.ظ

Reliable knowledge. Thanks.
buy cialis online generic low dose cialis cialis generisches kanada buy name brand cialis on line can i take cialis and ecstasy cialis canada weblink price cialis miglior cialis generico click here take cialis cialis 5 mg scheda tecnica
http://unexpas.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 10:17 ب.ظ

Really all kinds of fantastic data.
prescription doctor cialis buy cialis online legal calis cialis super acti brand cialis nl cialis generika in deutschland kaufen cialis tadalafil rx cialis para comprar generic cialis at walmart generic cialis soft gels
Buy cialis
جمعه 24 خرداد 1398 08:07 ق.ظ

Fantastic information, Kudos!
cialis dosage cialis vs viagra cialis canadian drugs buy cialis online nz the best site cialis tablets cialis billig canadian cialis brand cialis nl cialis manufacturer coupon interactions for cialis
http://esimiz.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:44 ب.ظ

Kudos! Quite a lot of forum posts!

cialis 20mg preis cf we recommend cialis info cialis alternative cialis soft tabs for sale tesco price cialis cialis 5 mg cialis rezeptfrei sterreich prix cialis once a da low dose cialis blood pressure warnings for cialis
when will cialis go generic
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:16 ق.ظ

Kudos, Useful stuff.
tadalafilo generic cialis pill online where do you buy cialis buy cheap cialis in uk acheter cialis meilleur pri cialis kaufen wo viagra or cialis side effects of cialis cialis 200 dollar savings card low dose cialis blood pressure
http://lingpinta.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:11 ب.ظ

You suggested it terrifically.
enter site 20 mg cialis cost generico cialis mexico only here cialis pills cialis 20 mg cialis prezzo di mercato cialis reviews costo in farmacia cialis price cialis best miglior cialis generico generic cialis in vietnam
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:19 ق.ظ

Amazing content, Many thanks!
generic cialis pill online wow cialis 20 low dose cialis blood pressure we recommend cialis info buying cialis on internet low dose cialis blood pressure cialis generico lilly cialis billig cialis lowest price cialis for bph
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:19 ق.ظ

Wonderful forum posts. With thanks.
buy cheap cialis in uk low cost cialis 20mg estudios de cialis genricos cialis 100 mg 30 tablet get cheap cialis cialis arginine interactio cialis generico online cialis arginine interactio click here take cialis discount cialis
what is cheaper viagra cialis or levitra
شنبه 18 خرداد 1398 06:38 ق.ظ

My partner and I absolutely love your blog and find many of your post's to be just what I'm looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn't mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write related to here. Again, awesome site!
https://www.samouzdrawianie.pl/recykling/
پنجشنبه 29 فروردین 1398 11:27 ب.ظ
ブランドコピー時計,スーパーコピー,ロレックススーパーコピー,ウブロ スーパーコピー,ブランド時計 コピー,ブランド
http://canadiantousapharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:03 ب.ظ

Terrific forum posts. Cheers.
canada vagra cialis from canada online pharmacy canadian discount pharmacies in canada online drug store drugstore online shopping reviews canada drug canadian prescription drugstore legitimate canadian mail order pharmacies order canadian prescriptions online
buy cheap cialis in canada
جمعه 16 آذر 1397 12:24 ق.ظ

Really tons of useful material!
cialis 5 mg cialis qualitat cialis daily new zealand online prescriptions cialis cialis uk cialis diario compra cialis prices in england cialis kaufen wo cialis canada on line cialis sale online
buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:55 ق.ظ

Thanks a lot. Ample write ups!

deutschland cialis online compare prices cialis uk online prescriptions cialis viagra vs cialis vs levitra legalidad de comprar cialis we use it 50 mg cialis dose cialis dosage cialis for daily use cialis lilly tadalafi click now cialis from canada
buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:06 ق.ظ

Excellent facts. Thank you.
buying brand cialis online brand cialis generic generic cialis at walmart cialis canadian drugs cialis super acti cialis pas cher paris cialis prezzo al pubblico cialis cipla best buy prix de cialis cheap cialis
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 11:41 ب.ظ

Incredible lots of helpful facts.
cialis efficacit we like it safe cheap cialis ou acheter du cialis pas cher non 5 mg cialis generici cialis official site cialis preise schweiz cialis tadalafil online 200 cialis coupon cialis generico online buying brand cialis online
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 12:41 ب.ظ

Well expressed certainly. .
cialis generico online comprar cialis 10 espa241a buy cialis cheap 10 mg cialis online deutschland cialis 20 mg cost how much does a cialis cost cialis official site cialis generico online miglior cialis generico look here cialis cheap canada
buy cialis usa
سه شنبه 13 آذر 1397 01:11 ق.ظ

Really a lot of great knowledge.
wow cialis 20 venta de cialis canada cialis dosage cialis dosage amounts cialis generique cialis reviews generic cialis at the pharmacy cialis farmacias guadalajara cialis side effects dangers cialis 20 mg cut in half
Cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 12:09 ب.ظ

Amazing quite a lot of valuable knowledge.
prescription doctor cialis cialis canada on line precios cialis peru best generic drugs cialis cialis coupons printable acquistare cialis internet cialis para que sirve only now cialis 20 mg costo in farmacia cialis cialis dosage
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30