تبلیغات
سفیرآب - آروانای کوتول
سفیرآب::.بهترین و تخصصی ترین سایت اموزش نگهداری از انواع ماهیان::.سفیرآب

آروانای کوتول

نویسنده :ehsan moodi
تاریخ:پنجشنبه 25 خرداد 1391-10:21 ق.ظ

آروانا Scleropages spp ماهی بسیار گرانقیمت است. پس هنگام خرید باید به یكسری نكات مهم توجه كنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.
تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شكل بدن : به میزان كافی پهن و طویل باشد و هر باله باید كامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و كاملاً شكل دار و بزرگ

سبیلكها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیك به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات باشد.

چشمها : در شكل و اندازه مناسب باشد، كدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : كاملاً بسته باشد و هیچكدام از فكها از آن یكی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یك خط در راستای فك باشد.

شكم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد.

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می كند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می كنیم :

رنگ :
مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است كه علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می كند. بنابراین اگر شكل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد.

شكل بدن :
ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی كه به آن می دهند و محل نگهداریش توجه كنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور كلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد.
غذای داده شده باید مغذی باشد و از غذاهای دریایی در رژیم غذایی آنها استفاده كنید. ماهی نباید به یك نوع غذا عادت كند و یا به مقدار زیادی غذا بخورد. غذادهی باید به خوبی كنترل گردد.

فلسها :
عامل ممایز كننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لك دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد.
بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فكر می كنند كه وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود كه ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشكل، اجسامی كه می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف كنید. دوره جایگزینی فلسها، 5-3 هفته طول می كشد.
در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باكتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیكی و شیمیایی آب را كنترل نمایید. اگر یك فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش كرده و آنرا بكنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد كرد.

سبیلكها :
باید به اندازه كافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلكهای كنده و كوتاه شده پرهیز كنید.

سبلیكها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟
در ابتدا باید بگویم كه فضای مخزن شما باید به میزان كافی وسیع باشد تا سبیلكها بتوانند به راحتی فعالیت كنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد كرده و مدام به اجسام آكواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.


نكات قابل توجه :
- مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نكنید ( یك مخزن ساده بهترین است) .
- غذا را در كنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آكواریوم قرار دهید.
- هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این كار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.
- سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آكواریوم را توسط چسب گرد كنید ( گوشه دار نباشد)
با رعایت نكات بالا می توانید از وارد ‎آمدن صدمه به سبیكلها به میزان زیادی بكاهید. در صورت كنده شدن و شكستن سبیلكها، بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی كوتاهتری دارند.
سبیلكها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :
1- زمانی كه سبیلك از ریشه كنده می شود :‌ زمانی كه این مساله اتفاق می افتد، بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشكل است.
2- زمانی كه سبیلك از ریشه كنده نمی گردد : اگر سبیلك از ریشه كنده نشود اما دچار خمیدگی گردد، بهتر است كه آنرا قطع نكنید تا دوباره رشد كند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

باله ها :
هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یك باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محكم باشند و هیچگونه پارگی در باله ها مشاهده نگردد.
در زمان بچگی، باید كاملاً مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ، ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می كنند. فضای كوچكتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی كمتر می گردد.
هنگامی كه ماهی به سن نوجوانی رسید، می تواند به یك مخزن بزرگتر انتقال یابد برای جلوگیری از صدم باله ها، به این نكات توجه كنید :
- از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نكنید.
- ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.
- برای انتقال جوانترها ، از توری نرم استفاده نمایید و زمانی كه به 15 سانتیمتر رسیدند، از تور نباید استفاده كرد و به جای آن از كیسه پلاستیكی استفاده نمایید.
- اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید، می توانید آنرا از پایه قطع كنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید، در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.
شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حركت در ماهی می‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حركت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.
برای عمل جراحی، حتما از یك حرفه ای كمك بگیرید. ممكن است كه پس از جایگزینی شعاع باله ای، آنها شكل مناسبی پیدا نكنند.

چشمها :
در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می كنند و به دنبال غذاهای زنده می‌باشند.
زیرا در طبیعت ، یكی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشكیل می دهد. چشمهای سالم باید كاملاً در مركز بوده و كدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش كنند. كاملاً شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.
در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :
1- در مخزن چون غذاها سریعاً به كف می روند، چشمها به دنبال غذا در كف بوده و به سمت پایین می نگرد.
2- این مساله به اندازه كافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود كه چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.


دهان :
لبها نباید خیلی برآمده باشند و فك پایین نباید شل باشد. در آكواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند كه باعث می گردد عضلات فك سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشكل، باید مخزن را بزرگتر كنیم و یا توسط فیلترهای داخلی، جریان آب را قوی تر نماییم.

دندانها :
به طور كلی علاقه مندان به ماهی، توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها كاملاً مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند، آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :
باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یك سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :
- از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نكنید.
- دمای صحیح را در مخزن برقرار كنید. اگر دما خیلی بالا باشد، سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروك می شوند. توجه كنید كه تغییرات دمایی شدید باعث كج شدن سرپوشها می گردد.
- شرایط صحیح فیزیكی و شیمیایی را در مخزن برقرار كنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اكسیژن موجود در آب داشته باشید.
اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید، برای جلوگیری از عفونتهای باكتریایی و قارچی، از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شكم :
شكم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشكلات معده است. به غیر از زمانی كه ماهی می خواهد تخم ریزی كند.

نحوه شنا كردن :
شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی كه به درستی شنا نمی كند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است كه ماهی بتواند به طور عمودی شنا كند و باله های خود را كاملاً باز كند. سبیلكها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا كند.

ترجمه و گردآوری: علی كرمی- دانشجوی كارشناسی ارشد رشته شیلات

================================================== =======

================================================== =======

منبع : سایت شیلات ایران
آروانای اسیایی که تو بازار ایران بهش میگن کوتوله!! در چین و اسیای جنوب شرقی بعنوان مظهر اژدها در خانه هستند که تو فرهنگ چینی اژدها شانس و خوشبختی به خونه میاره. با ارزشترین اروانا ها رنگ قرمز اونهاست که هم رنگ مورد علاقه چینی هاست وهم اژدها.(اژدهای قرمز).

این مسئله باعث شده که نسل آروانای اسیایی مخصوصن رنگ قرمز اون با خطر انقراض مواجه بشه که در تمام کشورهای اون حدود صادراتش با محدودیت روبرو شده و صادرات رنگ قرمز اون تقریبن ممنوع هست.

برای همینه که اصولن این ماهی گرانقیمت و کمیابه و مثل پرندگان کمیاب برا خودش بازار زیرزمینی داره.
آروانا یکی از زیبا ترین ماهیان آب شیرینه و خیلی هم بزرگ می شه. این ماهی در اصل حشره و پرندگان کوچک را با پریدن از آب در طبیعت شکار و میل می کنه . اما اگه چند روز اول که وارد محیط جدید شده با غذاهای زنده ( مثل بچه ماهی ) تغذیه اش کنی ، خیلی زود با محیط سازگار می شه . دو شرط ، از شرایط رشد خوب آروانا - محیط باب میل و وسیع بودن آن است . آروانا در صورت داشتن این چنین جایی به خوبی غذا می خوره و بسیار هم زیبا می شه.
بعد از مدتی هم سعی کن هر چند وقت یکبار به اون حشره بدی.

دوره بلوغ این ماهی ها 3 سال طول میکشه . در این مدت باید دائم از ماهی های ریز مثل مولی ها و گوپی ها تغذیه بشه .
غذای داده شده باید مغذی باشه و از غذاهای دریایی در رژیم غذاییشون استفاده بشه مثل میگو . در کل آروانا نباید به یك نوع غذا عادت كنه و یا به مقدار زیادی غذا بخوره . غذا دهی باید به خوبی كنترل بشهآروانا از گونه های مغیم رود آمازون در آفریقا است. آروانا ماهی بسیارزیبا و جذابی است.طول یك آروانای بالغ 35ـ40 اینچ (89ـ102س)است.آروانا نیاز مند تانك 150 گالون به بالا است(570لیتر). آروانای بالغ سازشگری كمی با دیگر ماهیان داردآروانا قادر است ارتفاع نسبتا زیادی را از سطح آب بپرند
نژاد ها:دراگون,سیلور آروانا,آرونا آروانا
مقاومت در برابر بیماری:معمولی وضعیف
.75F_83f(24c_28c) دمای مناسب
6.0_7.5 سختی آب
سال 10_20 عمر
سرشت پرخاشگر,این رفتار در صورتی كه آروانا در آكواریوم های كوچك تر نگه داری شود بیشتر مشاهده می شود
تولید مثل آن ها در اسارت نیز تكثیر می شوند(تخم ها و لارو ها را در دهان نگه میدارند)
اندازه تانك حد اقل 150 گالون, این ماهی عموما وحشی است و بیشتر در تانك های جدا گانه نگه داری می شود چون بالغ آنها بسیار بزرگ جثه است در آكواریوم های عمومی این گونه بسیار معدود دیده می شود همچنین به دلیل بزرگ بودن جثه نیاز به یك تانك بزرگ دارند تا بتوانند كاملا رشد كنند
غذا گوشتخوارـقرص های غذا و غذا های منجمد را می خورد آروانا ترجیح می دهد غذا های زنده یا و غذا های موجود در روی آب را بخورد.آنها نمی توانند غذا های موجود در كف آب را بخورند. كرمها ,جیرجیرك ها ,ملخ ها ,كرم های درختی ,حشرات ,قورباغه های كوچك ,ماهیان كوچك ,میگو ها غذا های مورد علاقه ی آروانا در طبیعت هستند. آروانا همچنین توانایی گرفتن غذا های معلق را دارد. آروانا نیازمند رژیم غذایی مناسب و منظم و متنوع است.تغذیه مناسب آروانا نقش بسزایی در رنگ و اندازه ی آن دارد.همچنین اگر آروانا مریض باشد غذای مقداری بیشتر سابق كمك زیادی به ترمیم ضخم ها می كند
تشخیص جنسیت آروانا فقط در صورتی كه ماهی بالغ باشد امكان پذیر است جنس نر دارای دهانی بزرگتر و لب هایی پهن تر است
در ضمن ماهی نر تا 2 ماه لارو هارا در دهانش نگه داری می كند و پس از خارج شدن بچه ها از دهان آروانا نر مدتی از آن ها مراقبت می كند و اگر دز این زمان بچه ها را از او جدا كرد ماهی نر افسرده شده ومیمیرد(به همین دلیل آروانای كوچك تر از 8ـ9سانت پیدا نمی شه)
همچنین نباید بیش از یك آروانا را در یك تانك نگهداشت زیرا آمار نشان می دهد برسر قلمرو تا حد مرگ می جنگند. برای نگه داری دسته جمعی آروانا به بیش از شش عدد نیاز است.

 آروانا اسمش که اینجا همون آروانای کوتول هست ولی نام علمیش Scleropages Jardini و نام عمومیشم Jardini Arowana هست
در بچگی میتونی اونو تو یک تانک 90 لیتری هم نگهداری کنی ولی با بزرگتر شدنش یک ذره حساس میشه یعنی حرکات سریع جلوی آکواریوم یا روشن کردن چراغ در شب یا ذریه کوچیک به شیشه و جای کوچیک استرس این ماهی رو خیلی زیاد میکنه تو 6-7 ماهگی معمولا باید در ماه 2-3 بار غذای زنده بهش بدی چون با رژیم غذایی یکنواخت از غذا خوردن میوفته
اگر به غذای مخصوص آروانا یا تترا سیکلید عادتش بدی رنگه و خالهای سبز درخشانی پیدا میکنه
تا کوچیکه میتونی با یک سری از ماهیها مثل سورم و سوسمار نگهش داری ولی با بزرگ شدنش احساس قلمروطلبی این ماهی بالا میره و علاقه شدیدی به از بین بردن ماهی های هم تانک خودش از ضعیفترین به قوی ترین پیدا میکنه میتونی با یکسری از ماهی های کف زی مثل ردتیل و .. مسالمت آمیز زندگی کنه وقتی که کوچیکه باید با کرم خونی منجمد و تکه های ریز و له شده قلب بدون چربی تغذیه بشه با بزرگتر شدنش میتونی با قلب بدون چربی و خوراک زنده و...تغذیش کنی غذاهای با چربی بالا تاثیر بسیار بدی روی سلامت و حالت چشمای این ماهی میزاره
میتونه به 100 cm برسه که من 90 cm رو هم دیدم که برای رشد نهاییش حداقل تانک مورد نیازش تانکی با طول 2 متر و حجم 350 به بالا لیتر هست
و طول عمرشم تا 15 سال و گاهی در بهترین حالت 20 سال در آکواریوم میرسه
محیط تزیین آکواریومشم باید فضای باز برای شنا بدون عوامل محدود کننده باشدوستان این یک اروانا هست که مثل اینکه در یک مسابقه در سال
2006 برنده شده.
و اینم یک تانک زیبا با یک اروانای زیبا
البته یادتون باشه به صورت طبیعی اروانا در اندازه های کوچیک رنگ زیبایی نداره.

اینم عکس اروانا افریقاییwww.aroclubindonesia.com
www.arofanatics.com
www.asian-arowanas.com
www.arowanacare.com
www.arowana.co.uk
www.geocities.com/fuarowanaنوع مطلب : ماهیان اب شیرین 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://cialisvonline.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:24 ب.ظ

Incredible loads of wonderful knowledge!
cialis 5 mg buy how to purchase cialis on line cialis 5 mg para diabeticos how much does a cialis cost cialis pills cialis patent expiration cialis 30 day trial coupon cialis therapie buying cialis overnight buy brand cialis cheap
buycialisky.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:13 ب.ظ

Whoa all kinds of very good information!
generic for cialis rezeptfrei cialis apotheke tesco price cialis the best choice cialis woman cialis uk enter site natural cialis tarif cialis france the best site cialis tablets tadalafil 20mg cialis pills price each
canadian online pharmacies
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:14 ب.ظ

With thanks! I like this.
canadian pharmacy no prescription canadian pharcharmy online24 canadian pharmacies stendra viagra canadiense canadian drug store canadian pharmacycanadian pharmacy canada pharmacies no 1 canadian pharcharmy online canadian medications 247 best canadian mail order pharmacies
can you buy viagra in stores
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:07 ق.ظ

Fine facts. Thanks a lot!
order viagra online with prescription buying viagra uk buy viagra online safe buy viagra for men pharmacy viagra online buy viagra sildenafil viagra buy no prescription where can i buy cheap viagra online generic viagra online usa buy viagra cvs
Cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:33 ب.ظ

You said it really well!
venta cialis en espaa cialis generisches kanada cipla cialis online cialis pills in singapore cialis 5 mg funziona cialis 5 effetti collaterali cialis daily reviews wow cialis 20 cialis generic tadalafil buy cialis coupons printable
http://cialissy.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:01 ق.ظ

Seriously quite a lot of excellent data!
cialis bula brand cialis generic generic cialis review uk cialis online deutschland cialis rezeptfrei sterreich cialis 20 mg best price tadalafilo low dose cialis blood pressure cialis 20 mg effectiveness prices for cialis 50mg
viagrayosale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:07 ب.ظ

Nicely expressed certainly! !
acquistare cialis internet cialis sans ordonnance cipla cialis online buy cialis cheap 10 mg low cost cialis 20mg cialis generic order cialis from india only here cialis pills cilas cialis 20mg preis cf
Viagra kaufen
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:13 ق.ظ

Position clearly used.!
where can i buy viagra pills viagra tablets online purchase online purchase viagra viagra dosage viagra online canada buy viagra on line order viagra without prescription viagra online where can i purchase viagra online buy sildenafil citrate online
Cialis canada
جمعه 17 فروردین 1397 06:56 ب.ظ

Nicely put, Many thanks!
we like it cialis price only here cialis pills side effects for cialis wow cialis 20 buy cheap cialis in uk buy cheap cialis in uk generic cialis tadalafil cialis diario compra cialis for sale in europa cialis reviews
Cialis prices
جمعه 3 فروردین 1397 03:11 ب.ظ

You explained that exceptionally well!
we like it cialis price canada discount drugs cialis 40 mg cialis what if i take cialis para que sirve 40 mg cialis what if i take cialis 20 mg best price cialis per paypa cialis canadian drugs non 5 mg cialis generici cialis 100 mg 30 tablet
Cialisaspew
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:59 ب.ظ

Excellent stuff. With thanks!
cialis purchasing dose size of cialis cipla cialis online generic low dose cialis canadian discount cialis buy name brand cialis on line canada discount drugs cialis tadalafil cialis dosage overnight cialis tadalafil
Can better posture make you taller?
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:52 ب.ظ
Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog?
My blog site is in the very same niche as yours and
my visitors would certainly benefit from some of the information you provide here.
Please let me know if this okay with you. Regards!
marybellerafla.hatenablog.com
شنبه 7 مرداد 1396 11:57 ق.ظ
Good info. Lucky me I came across your blog by chance
(stumbleupon). I have saved as a favorite for later!
https://foursquare.com
جمعه 26 خرداد 1396 03:29 ق.ظ
Don't discover the scams of such an spam online services.
Ronny
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:20 ق.ظ
I'm amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that's both equally educative and entertaining,
and without a doubt, you've hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough people are speaking intelligently about.
Now i'm very happy that I stumbled across this during my hunt for something regarding this.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:25 ق.ظ
Everyone loves it when individuals come together and share views.
Great blog, keep it up!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 09:28 ق.ظ
Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thanks for providing this information.
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 04:46 ب.ظ
I think this is one of the most significant info for me.
And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web
site style is perfect, the articles is really excellent : D.
Good job, cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر