سفیرآب::.بهترین و تخصصی ترین سایت اموزش نگهداری از انواع ماهیان::.سفیرآب

پرل گورامی

نویسنده :ehsan moodi
تاریخ:چهارشنبه 25 مرداد 1391-12:51 ق.ظ

http://www.amazonios.gr/images/pearl-gourami.jpg?language=en

نام علمی : Trichogaster leeri

خانواده : آنابانتیده ها ( لابیرنت ها) Anabantidae

جنس : Trichogaster

نام معمولی (عمومی) : پرل گورامی- گورامی مرواریدی ، Pearl Gourami

منشاء (زادگاه) : جنوب شرقی آسیا، تایلند ،اندونزی ،مالزی و سوماترا

اندازه بالغین  : 10سانتیمتر( تا 12-13 سانتیمتر میرسد)

محل جاگیری در تانك : میانه و قسمت فوقانی

طول عمر : بطور معمول 3 تا 4 سال ولی تا 8 سال نیز گزارش شده است.

تغذیه : همه چیز خوار،ماهیان سخت گیری نیستند و همانطور كه غذاهای زنده و یخ زده را استقبال میكنند از غذاهای پولكی نیز میخورند.

تكثیر : تخمگذار،سازنده لانه حبابی

ph-اسیدیته: 6 تا 8 (از 5.5 تا 8.5 گزارش شده)

سختی آب : سبك تا سخت.از 5 تا 15(dGH) مناسب بوده و نهایتا تا 30 گزارش شده است

حرارت  : 24  تا 28 درجه سانتیگراد

اندازه تانك ( آكواریوم ) : اگر به تنهایی نگهداری شود حدود 35 لیتر

سطح مراقبت ( نگهداری ) : آسان

رفتار و خلق و خو (سازگاری) : آنها درغالب اوقات صلح جو بوده به جز در مواردیكه ماهیان نر به دنبال یكدیگر باشند

 در میان ماهیها نگهداری از گورامی مرواریدی کم درد سر تر و راحت تر از بقیه است. این ماهی می تواند اختلاف زیاد PH را تحمل کند. دارای اندام تنفسی اضافی ( لابیرنت نام دارد ) است که به او کمک می کند اکسیژن مورد نیازش را به طور مستقیم از محیط بیرون آب کسب کند. این ماهی متعلق به رودخانه های کم عمق با جریان آرام در مناطق نزدیک به خط استوا ست. اغلب در سطوح میانی و بالایی آب شنا می کند. دمای مناسب برای این ماهی حدود 24 تا 28 درجه سانتی گراد است.

رژیم غذایی :

این ماهی زمانی که به صورت آزاد زندگی می کند از لارو پشه، کرمهای خونی، بی مهرگان آبزی و جلبکها و گیاهان آبی تغذیه می کند. گاهی هم در رفتاری شبیه به Archer fish به شکار حشراتی که نزدیک سطح آب هستند می پردازد. در آکواریوم از غذاهای پولکی استفاده کرده و گاهی به خوردن میگوی زنده آب شور و غذاهای منجمد مانند کرمهای خونی علاقه نشان می دهد.

بیماری ها :

به طور تقریب تمام پرل گورامی ها در مزارع رشد و پرورش یافته اند و مشکل یا بیماری خاصی ندارند. گورامی های وحشی که از رودخانه ها جمع آوری می شوند، ممکن است مشکل عفونت آبشش داشته باشند. در این صورت باید درمانهای گسترده انگلی در مورد آنها به کار رود.

رفتار ماهی :

ماهی آرام و صلح جویی است. گاهی از ماهیهای بزرگ‌تر و ستیزه جو مانند سیچلاید آمریکای مرکزی و ماهیهای بزرگ آبهای شیرین می ترسد. در فصل تخمریزی پرل گورامی نر گاهی به درگیری و زدن ضربه یا باله سینه ای خود می پردازد.

تفاوت بین ماهی نرو ماده ( ویژگیهای جنسی ):

1- باله پشتی گورامی مرواریدی نر و نوک تیزتر از باله پشتی گورامی مرواریدی ماده است.

2- لبه های باله مخرجی گورامی ماده فاقد کشیدگی است.

3- بین باله مخرجی و دمی ماهی نر فاصله وجود دارد.

4- گلو وشکم ماهی نر بالغ نارنجی رنگ می شود درحالی که گلو و شکم گورامی ماده نقره ای رنگ باقی می ماند.

تولید مثل:

گورامی مرواریدی نر در لابلای گیاهان شناور یک لانه حبابی می سازد و اگر گیاه شناوری موجود نباشد درگوشه های آکواریوم به تولید لانه حبابی می پردازد. چند شاخه گیاه شناور به روند لانه سازی کمک می کند. شکم گورامی مرواریدی ماده، قبل از تخم ریزی به طور قابل توجهی بزرگ‌تر می شود. در دوره قبل از تخم ریزی به طور قابل توجهی بزرگ‌تر می شود.

درحال لانه سازی


تولید مثل در آکواریوم:

در دوره قبل از تخم ریزی در یک آکواریوم کوچک باید چندین مخفیگاه وجود داشته باشد. توصیه می شود عمق آب در آکواریومی که در آن تخم ریزی انجام می شود کمتر از 20 سانتی متر باشد و دراین هنگام از فیلتر اسفنجی هواده استفاده شود.

 زمانی که لانه آماده شد گورامی نر به تحریک گورامی ماده می پردازد و او را وادار می کند که به سمت لانه برود. اگر گورامی ماده برای تخم ریزی آماده باشد به سمت لانه رفته و آنجا منتظر می ماند. در این زمان ماهی نر به دور ماهی ماده حلقه می زند، درحالی که به آرامی دور یکدیگر می چرخند و می غلتند تخمها و اسپرمها در آب رها می شوند. تخمهای شناور به سمت سطح آب می روند و تخمهایی که پراکنده شده اند توسط ماهی نر جمع شده و به لانه برده می شوند.

پس از تخم ریزی بهتر است با دقت گورامی ماده را از آکواریوم خارج می کنند تا از آزار ماهی نر که به تنهایی وظایف والدین را انجام می دهد، در امان بماند.

 پس از اینکه لاروها از تخمها خارج شدند،و کیسه زرده آنها جذب شد، در این مرحله توصیه می شود که ماهی نر را از آکواریوم خارج شود زیرا ممکن است غریزه نگهداری از لاروها در او کاهش یابد و از بچه ماهیها به جای غذا استفاده نماید.

 بچه ماهیها بسیار کوچک هستند و به غذای مایع مخصوص بچه ماهیها نیاز دارند. غذاهایی از قبیل: غذاهای فشرده بسیار کوچک بچه ماهی،infusoria  ، روتیفرهای زنده.

 پس از یک هفته بچه ماهیها باید به قدری بزرگ شده باشند که بتوانند از غذای پودری بچه ماهی و بچه میگوی آب شور تغذیه کنند. در آکواریوم های مخصوص پرورش بچه ماهی آب آکواریوم را به مقدار کم در حدود یک پنجم در روز تعویض می کنند. عمل تعویض آب و استفاده از فیلتر اسفنجی باعث کاهش مواد زائد و نیتراتها درآب آکواریوم می شود. به منظور جلوگیری از خروج بچه ماهیها در هنگام تعویض آب از جورابهای ساق بلند زنانه و یا پارچه های پنبه ای استفاده می کنند به نحوی که جلوی لوله سیفون را بگیرند و مانع از مکیده شدن بچه ماهیها شوند.

این امر که در ماه اول دمای آب جدید باید به دمای آب تعویض شده نزدیک باشد از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا ثبات دمای آب باعث کاهش استرس بچه ماهی ماهیها می شود، بخصوص زمانی که اندام تنفسی تکمیلی آنها ( لابرینت ) درحال رشد وتکامل است.

 لابیرنت :

 تمامی گورامی ها و فایتر ( جنگجوی سیامی ) همانگونه که قبلا در پستهای گذشته شرح دادم، جزو خانواده لابیرنت ها می باشند. اما لابیرنت چیست؟

وجه مشخصه ماهی گورامی وجود یک دستگاه تنفس به نام لابیرنت است که در حفره آبششی دو طرف قرار دارد. وظیفه این دستگاه کمک به کار آبششهای تکامل نیافته این ماهیها در هنگام تنفس است به طوری که آنها را قادر می سازد تا هوای اضافی مورد نیاز خود را از سطح آب تنفس نمایند. چنانچه مانع تنفس ماهیها به این روش شوند، خفه خواهند شد.


نوع مطلب : ماهیان اب شیرین 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات