تبلیغات
سفیرآب - گورامی دارف
سفیرآب::.بهترین و تخصصی ترین سایت اموزش نگهداری از انواع ماهیان::.سفیرآب

گورامی دارف

نویسنده :ehsan moodi
تاریخ:پنجشنبه 18 خرداد 1391-04:32 ب.ظ

همراه با گالری تصاویر

ماهی نر

نام علمی : Colisa lalia
سایر نامها: گورامی دارف ، گورامی آبی ، گورامی قرمز
خانواده:  آنابانتیده ها ( لابیرنت ها ) Anabantidae
زیستگاه:جاوه، اندونزی، هند، بنگال غربی، آسام و بنگلادش
طول ماهی بالغ: 5 سانتیمتر
رفتار اجتماعی : صلح جو
طول عمر:4 سال
سطح شنا: سطوح بالایی و میانی
حداقل اندازه مخزن: تقریبا 20 لیتر
وضعیت تغذیه: همه چیزخوار، غذاهای پولکی، غذاهای خشک منجمد، غذاهای منجمد و قرصهای سبزی می خورند.
تولید مثل: تخم ریزی در لانه هایی از حباب
سختی نگهداری : آسان
پ هاش: 6 تا 7.5
سختی آب: 4 تا 10 dGH
دمای آب: 72 تا 82 درجه فارنهایت ( 22 تا 28 درجه سانتیگراد )

درباره نام ماهی : نام رایح این ماهی نامی است کاملا مناسب، چرا که این ماهی بیش از دو اینچ ( پنج سانتیمتر ) رشد نمی کند.

 تشخیص جنسیت:

ماهی نر

ماهی ماده

بالایی نر و پایینی ماده

1-  ماهی نر اندکی بزرگتر از ماهی ماده است .

2-  رنگ ماهی نر، نارنجی-قرمز درخشان با راه راههای آبی فیروزه ای است( پررنگ تر از ماهی ماده) که تا باله ها ادامه می یابند.

3-  رنگ ماهی ماده آبی-خاکستری نقره ای کدر باقی می ماند و هرگز به شفافیت رنگ ماهیهای نر نمی رسد.

4-  باله پشتی ماهی نر تیزتر از باله پشتی ماهی ماده می باشد.

 رنگهای ترکیبی زیادی هم در این نوع از ماهیها دیده می شود. مثلا : آبی/ آبی پودری، نئون، رنگین کمان و سرخ. در ماهیهای آبی پودری، آبی رنگ غالب می باشد که البته روی بدن این ماهیها کمی رنگ قرمز هم دیده می شود. در ماهیهای به رنگ نئون، رنگ آبی نسبت به حالت معمول شفافتر است. ماهیهای رنگین کمانی، رنگ نارنجی-قرمز درخشان به همراه نوارهای آبی رنگی دارند که با برق سبز-طلایی فلزی همراه می باشند. ماهیهای قرمز اغلب قرمز یکپارچه با باله های آبی رنگ می باشند .

انواع گورامی دارف:


شرایط زیست و نحوه مراقبت:

 گورامی کوتوله در زادگاه اصلیش هند، بنگال غربی، آسام و بنگلادش در آبهایی با پوشش گیاهی متراکم یافت می شود. این ماهیها اکثرا با سایر انواع ماهیهای کولیسا یافت می شوند.

 در جلگه های رودخانه های شمالی هند این ماهیها یکی از فراوانترین انواع ماهیها هستند و در بسیاری از فروشگاهها به صورت خشک شده و یا به عنوان یک وعده غذایی سرو می شوند.

 گورامیهای کوتوله به خاطر طبیعت صلح جویشان بسیار مناسب آکواریومهای کوچک می باشند، همانطور که برای آکواریومهای اجتماعی هم مناسب هستند.

این ماهیها نباید با ماهیهای خیلی بزرگ و یا ماهیهای خشن نگهداری شوند.

باید مقدار زیادی گیاه برایشان فراهم شود که مقداری از آنها باید گیاهان شناوری باشند که بخشی از سطح آکواریوم را بپوشانند.

مقدار بهینه PHبرای این ماهیها محدوده خنثی می باشد و سختی آب باید 4 تا 10 dGH باشد. بهترین دمای آب هم 77 درجه فارنهایت ( 25 درجه سانتیگراد ) است. گورامیهای کوتوله ممکن است چنانچه در برابر شلوغی و سر و صدا قرار بگیرند بترسند و باید در یک جای ساکت نگهداری شوند.


تغذیه:

 در طبیعت گورامیها حشرات کوچک و لاروهای سطح آب را می خورند و از جلبکهایی که بر روی سایر گیاهان می رویند تغذیه می کنند،

 ولی در اسارت این ماهیها غذاهای پولکی، غذاهای خشک منجمد، غذاهای منجمد و قرصهای سبزی می خورند. برای فراهم کردن سلامتی مناسب، این ماهیها باید به صورت دوره ای، از غذاهای زنده نظیر کرمها هم تغذیه شوند. همچنین برای زوجهای در حال تولید مثل هم باید از غذاهای زنده استفاده شود.


تولید مثل:

پایین آوردن سطح آب تا 6 الی 8 اینچ ( 15 الی 20 سانتیمتر ) و بالا بردن دمای آب تا 20 الی 30 درجه سانتیگراد زمینه ساز تولید مثل خواهد شد.

 پوشش گیاهی واجب است چرا که ماهیهای نر برای ساخت لانه از مصالح گیاهی استفاده می کنند که آنها را با استفاده از حبابها به هم می چسبانند. این لانه ها با جزئیات خیلی زیاد و بسیار محکم ساخته می شوند که عرضشان به چندین اینچ ( یا سانتیمتر ) و عمقشان به یک اینچ ( دو و نیم سانتیمتر ) می رسد.
به محض آماده شدن لانه ماهی نر شروع به خواستگاری از ماهی ماده می نماید که این موضوع اغلب در بعد از ظهر یا غروب اتفاق می افتد. ماهی نر قصد خود را با شنا کردن در اطراف ماهی ماده در حالیکه باله هایش را کاملا گشوده است، می رساند و تلاش میکند که ماهی ماده را به لانه اش بکشاند و خواستگاریش را در آنجا ادامه دهد. چنانچه ماهی ماده این خواستگاری را بپذیرد شروع می کند به شنای دایره وار در زیر لانه حبابی.

 هنگامی که ماده آماده تولید مثل می شود پشت یا دم ماهی نر را با دهانش لمس می کند. با این علامت ماهی نر ماهی ماده را بغل کرده، ابتدا به پهلو و سپس به پشت می چرخاند. در این لحظه ماهی ماده تقریبا شصت تخم رها می کند که به سرعت توسط ماهی نر بارور می شوند بیشتر تخمها به سمت بالا داخل لانه حبابی شناور می شوند. تخمهای سرگردان توسط ماهی نر جمع آوری می شوند و به لانه حمل می شوند. وقتی که تمام تخمها در لانه جمع آوری شدند، این زوج دوباره شروع به جفت گیری می کنند. چنانچه بیش از یک ماهی ماده در مخزن زایشگاه باشد، ماهی نر می تواند با همه این ماهیها جفت گیری کند. این تولید مثل بین دو تا چهار ساعت طول می کشد و بین 300 تا 800 تخم تولید می شود. با تمام شدن تخم ریزی ماهی نر برای اطمینان از اینکه تخمها در لانه باقی می مانند، یک لایه نازک از حباب در ریر تخمها ایجاد می کند. در چنین زمانی، ماهی ماده باید از مخزن خارج شود.
از این به بعد ماهی نر به تنهایی مسوولیت تخمها را بر عهده می گیرد و به شدت از لانه و محدوده اطرافش محافظت می کند. بعد از دوازده تا بیست و چهار ساعت نوزادان از تخم خارج می شوند، ولی همچنان در حفاظ حبابها به رشدشان ادامه می دهند. پس از سه روز بچه ها به حدی از رشد می رسند که بتوانند آزادانه شنا کنند.

 وقتی ماهیهای کوچک از لانه حبابی خارج می شوند ماهی نر باید از مخزن خارج شود چرا که در غیر اینصورت ماهی نر آنها را خواهد خورد. ماهیهای کوچک باید در هفته اول با غذاهای خیلی ریز نظیر infusoria، rotifer  یا غذاهای تجارتی که ویژه بچه ماهیها تولید می شوند، تغذیه شوند. پس از آن می توان آنها را با میگوی پخته و غذای خشک پودر شده تغذیه نمود.

گورامی كوتوله نر از زیباترین ماهیان آكواریومی است. رنگ طبیعی ماهی ، آبی متالیك كمرنگ با نوارهای عمودی قرمز روشنه. در انواع آكواریومی فعلی ، واریته هایی بوجود آورده شده كه دارای زمینه های آبی یا قرمز با حضور كمی از رنگهای دیگر است. مادها به دلربایی نرها نیستند، دارای زمینه ای از خاكستری با نوارهای كمرنگ هستند.

 رفتار :
گورامی كوتوله ماهی سازگار و صلح جویی با دیگر ساكنان آكواریومه. ولی میتونه با انواع خودش در یك آكواریوم شلوغ به شدت مهاجم باشه مانند یه مغازه فروش ماهی كه نرها جای كافی برای ایجاد قلمرویی برای خودشون را ندارند.

نیازمندیهای آكواریومی :
یك نر تنها میتونه در یه تانك كوچك نگهداری بشه. اما اگه دوست داشته باشید كه تعداد بیشتری از آن را نگهدارید باید یه مكان وسیع برای فراهم آوردن قلمرو براشون تهیه كنید
ماهیان ماده قلمرو طلب نبوده و تنها به مقدار زیادی محل اختفا نیاز دارند. گیاهان، غارها و مكانهای اختفای دیگر.
اگرچه گورامیها آب سبك را ترجیح میدهند ولی این ماهی ها میتونن خودشون رو تطبیق بدهند. آنها میتونن در آبهای سخت تر نیز خودشون رو تطبیق داده و حتی تخمریزی كنند.
در شرایط طبیعی آنها در آبهای ساكن یافت میشوند. آنها میتونن از اكسیژن هوا استفاده كنند و در نتیجه در آبهایی كه ماهیان دیگر قادر به تنفس و زیست نیستند میتونند زنده بمونند.

نیازمندیهای غذایی :
گورامی كوتوله همه چیز خوار است(omnivorous) ، آنها نسبت به غذا سخت گیر نیستند. و بطور طبیعی از سطح و میانه آب تغذیه میكنند. از جلبك ،غذاهای پولكی(flake) و حبه ای (pellet)و نیز كرم خونی و دافنی تغذیه میكند. در هر صورت غذایی كه برای نگهداریش بكار میرود باید شامل تركیباتی با منشا گیاهی نیز باشد.

شرایط آبی مورد نیاز :
دمای بین 22 تا 28 درجه سانتیگراد و اسیدیته در حد خنثی برایشان مطلوبه. گورامیها تا حدی به بیماری حساسند و برای رشد و نمو به آبی با كیفیت بسیار خوب و فیلتراسیون مناسب نیازمندند. تعویض آب منظم و ثبات شرایط آب از الزامات زیستی این ماهیه.
تانكهای تیره تر اجازه بروز رنگهای ماهی رو بطور موثر تری فراهم میكنند. تانك باید در محلی آرام و با سر و صدای كم قرار بگیرد.
گورامیهای كوتوله نباید با ماهیان بزرگ و مهاجم نگهداری شوند. بلكه باید با دیگر ماهیان صلح جو و همسان خود و ترجیحا با خانواده گورامیها نگهداری شوند.

 تكثیر :
تحت شرایط خوب نگهداری ،تكثیر گورامیها به نسبت راحت بوده و ماهیها به آسونی جفت میشوند.
یك زمان ماهی نر یك گوشه از تانك را به خود اختصاص داده و به ساخت لانه حبابی میپردازد.حبابها از پایداری خوبی برخوردار نبوده و از اینرو ماهی نر برای جبران این نقیصه ، یه كار تمام وقت برای حفظ و بقای یك پارچگی لانه دارد.
شما نمیتونید به قوام و پایداری لانه اطمینان كنید پس بهتره یه تعداد گیاه شناور برای كمك به پایداری و بهم پیوستگی لانه در اختیارشون بگذارید تا حد و مرز لانه شون رو محدود بكنه.
عمق آب تانك تخم ریزی بهتره 20 سانتیمتر و دمایش حدود 28 درجه سانتیگراد باشه.
وقتی ماهی ماده خود را به ماهی نر نشان میدهد یعنی برای تخمریزی آمادگی دارد. وقتی ماده آماده شد ،آنها در زیر لانه به یكدیگر پیچیده و با رها شدن تخمها،آنها در آب شناور گشته و به زیر لانه انتقال می یابند. پس از اینكه در آغوش گیری تخمریزی به اتمام رسید، ماهی نر ماده را تعقیب كرده و به دنبال تخمهایی كه در اطراف پراكنده شده بودند گشته و آنها را با دقت به لانه انتقال میدهد. ماهی نر به مراقبت از لانه و تخمها ادامه میدهد و بعد از 24 ساعت دمهای كوچولویی كه از حبابها آویزانند دیده میشوند.چیزی در حدود 600 عدد
.

بعد از تخمگذاری ،ماهی نر از لانه و تخمها تا زمان تفریخ تخمها(یك تا دو روز پس از تخمگذاری) حفاظت میكند. بهتر است ماهی ماده را پس از اتمام تخم ریزی ، هر چه سریعتر از تانك خارج كنید.ماهی نر را نیز میتوان 1 تا دو روز بعد از تفریخ تخمها ، برای حفاظت لاروها از تانك خارج كرد.

تغذیه نوزادان :
نوزادان تازه تفریخ شده (بعد از جذب كیسه زرده) در ابتدا باید از انفیوسوریا( انفوزوئرها ) (infusoria) استفاده كنند و سپس با نوزادان آرتمیا تغذیه شوند و نهایتا به غذای با كیفیت عالی انتقال پیدا كنند.

اطلاعات عمومی :
بطور كلی ماهیان صلح جویی در تانك عمومی هستند.آنها خیلی از مواقع چالاك هستن و از اینرو باید تانك مناسبی براشون در نظر گرفته بشه. با مسنتر شدن اونها ، كمی تهاجمی تر و قلمرو طلب میشن ولی وجود فضای زیستی كافی باعث میشه اونها با شادی و مسالمت با ماهیانی كه نیازمندیهای مشابهی دارند زندگی كنند.

نوع مطلب : ماهیان اب شیرین 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
viagra senza ricetta italia
شنبه 18 خرداد 1398 06:38 ق.ظ

Link exchange is nothing else however it is only placing the other person's weblog link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.
How does Achilles tendonitis occur?
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:56 ب.ظ
I blog quite often and I truly thank you for your content.

This article has truly peaked my interest. I will take
a note of your site and keep checking for new information about once per week.

I opted in for your Feed too.
http://maxinemyslinski.hatenablog.com/archive/2015/06/21
شنبه 14 مرداد 1396 11:18 ق.ظ
First off I want to say terrific blog! I had a quick question that I'd
like to ask if you don't mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts
prior to writing. I've had a tough time clearing my mind in getting my ideas out.
I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to
15 minutes are lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
Many thanks!
Samara
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:22 ب.ظ
This article gives clear idea in support of the new visitors of blogging,
that truly how to do running a blog.
Gudrun
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:17 ق.ظ
Hello to all, for the reason that I am really keen of reading this weblog's post
to be updated daily. It contains pleasant stuff.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر